Skip to content Skip to footer
Brief info

f. 1973

Anne Langgaard er uddannet fra Chelsea College of Art and Design i London. Hendes praksis kredser om hverdagens poesi og skønhed.

Hun arbejder med skulptur, installation og grafik med afsæt i dagligdags materialer og oversete detaljer, hvor hun fremhæver deres æstetiske og skulpturelle kvaliteter. Gennem transformation af ordinære objekter undersøger hun det poetiske potentiale i hverdagen og udfordrer konventionelle æstetiske hierarkier.

Arbejdet bevæger sig i et spændingsfelt mellem forgængelighed og bestandighed, hvor det almindelige løftes frem som noget værdifuldt og universelt.

Projekter af

På Statens Værksteder har Anne Langgaard arbejdet med den grafiske del af Folding Nations, som vises på Udstillingsstedet Sydhavn Station. Projektet undersøger grænser som både geografiske, politiske og mentale konstruktioner.